آثار نوشتاری و اجرایی غدیربزرگسالغدیرمتن سخنرانی و مقاله غدیرمتنیمخاطبیننوع محتوا

سلسله مطالب واقعه و خطبه غدیر

سلسله مطالب واقعه و خطبه غدیر – “چرا غدیر”به جهات اهمیت «واقعه و خطبه‏ ى غدیر» خواهد پرداخت.

از مهم ترین جهات اهمیت سلسله مطالب واقعه و خطبه غدیر ،مقاصد والاى حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله از این واقعه است.این سلسله مطالب در ۳ شماره و چند گزینه به طور کامل و خلاصه در زیر شرح داده شده است .

✅ سلسله مطالب واقعه و خطبه غدیر شماره ۱

در تاریخ بعثت پیامبر صلى الله علیه و آله فقط یک حکم است که با مقدمات مفصل و در مکانى خاص و در اجتماعى عظیم به صورت خطابه‏اى طولانى بیان شده است.

سایر احکام الهى در مسجد پیامبر صلى الله علیه و آله و یا خانه‏ ى آن حضرت براى عده‏ اى بیان مى‏ شد و بعد خبر آن به همه مى‏ رسید.

همین مسئله کافى است که هر شنونده‏ اى تمایز این حکم اسلام را با سایر احکام الهى و اهمیت آن را نسبت به همه‏ ى آنها تشخیص دهد.

چنان که امام  باقر علیه‏ السلام فرمودند:

«لَمْ یُنَادَ بِشَیْ‏ءٍ مَا نُودِیَ بِالْوَلَایَهِ یَوْمَ الْغَدِیرِ»
«هیچ حکمى مثل ولایت در روز غدیر اعلام نشده است»

اصول کافى: ج ۲، ص ۲۱.


✅ سلسله مطالب واقعه و خطبه غدیر شماره ۲

۱️⃣ اولین جهت اهمیت واقعه و خطابه غدیر:
شرایط جغرافیایى غدیر که قبل از تقاطع جاده‏ها در جحفه و پیش از تفرق قبایل بوده است. همچنین توقف سه روزه در بیابانى داغ و شرایط زمانى حجه  الوداع که پس از ایام حج و عظیم‏ترین اجتماع مسلمانان تا آن روز بود.

۲️⃣ دربررسی جهات اهمیت واقعه غدیر می بینیم که مقام مخاطب خطابه می تواند در دومین درجه اهمیت قرار بگیرد.
مقام مخاطب خطبه، و نیز حالت خاص مخاطبین یعنى حاجیان، آن هم پس از اتمام حج و به هنگام بازگشت، و نیز اعلام نزدیکى وفات پیامبر صلى الله علیه و آله براى مخاطبین، چه آنکه حضرت ۷۰ روز پس از این سخنرانى از دنیا رحلت نمودند.

۳️⃣ خطاب خداوند است که: «اى پیامبر ابلاغ کن آنچه از طرف خداوند بر تو نازل شده که  اگر ابلاغ نکنى رسالت خود را نرسانده‏اى»، که در هیچ یک از فرامین الهى چنین مطلبى گفته نشد.

۴️⃣ بیم پیامبر صلى الله علیه و آله، و دستور قاطع الهى بر لزوم اجراى حکم  ولایت و امامت براى آینده‏ ى مسلمین، از خصوصیات ابلاغ این حکم الهى است که در هیچ حکمى چنین نگرانى از پیامبر صلى الله علیه و آله دیده نشده بود.

۵️⃣ ضمانت الهى بر حفظ پیامبر صلى الله علیه و آله از شر دشمنان در خصوص  این ابلاغ و رسالت که در هیچ یک از احکام الهى چنین ضمانتى نبود.

۶⃣ اقرار گرفتن ‏هاى حضرت از مردم در غدیر:

شرایطى که براى بیان این یک دستور الهى بر پا شد و آن اجتماع بزرگ و شیوه ‏ى خاص بیان و منبر که فقط در این ماجرا بوده است. به خصوص وداع پیامبر صلى اللّه علیه و آله با مردم در حالى که اسلام از نظر دشمنان خارجى نفوذ ناپذیر شده بود.

۷⃣ مسئله ‏ى امامت فقط به صورت یک خبر و پیام و خطابه ابلاغ نشد، بلکه به عنوان حکم و فرمان الهى و بیعت عموم مسلمانان و تعهد آنان اجرا شد. مفاهیم بلند و حساسى که در مقام تبیین ولایت در متن خطبه آمده است.

۸⃣ مراسم خاصى که قبل و بعد از خطبه واقع شد، که بیعت و عمامه‏ ى «سحاب» و تهنیت از نمونه‏ هاى آن است و دلالت بر اهمیت ویژه ‏ى این ماجرا مى‏ نماید.

۹⃣ خطاب خداوند که: «امروز دین شما را کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم»، که تا آن روز مشابه آن را هم در هیچ موردى نفرموده بود.

توجه خاص ائمه علیهم‏السلام به سخنان پیامبر صلى الله علیه و آله در غدیر، و به خصوص کلام امیرالمؤمنین و حضرت زهرا علیهما السلام که فرمودند:

«روز غدیر خم براى کسى عذرى باقى نگذاشت»
بحارالانوار: ج ۲۸ ص ۱۸۶

نیز اهتمام علما به تفصیل مباحث مربوط به غدیر به تبعیت از ائمه هدى علیهم‏ السلام به عنوان ریشه‏ ى اصیل ولایت و امامت.

۱⃣۱⃣ سند و شیوه‏ ى نقل این حدیث از نظر حدیثى، تاریخى، کلامى و ادبى، و همچنین فراگیرى و راهیابى آن به قلوب مردم، در میان روایات ولایت بى‏ مانند است. محققان، تواتر این حدیث را به اثبات رسانده و همه‏ ى مسلمانان با هر فرقه و مسلکى که دارند به درستى این حدیث اعتراف کرده‏ اند.✅ سلسله مطالب واقعه و خطبه غدیر شماره ۳

از مهم ترین جهات اهمیت واقعه و خطابه غدیر مقاصد والاى حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله از این واقعه است که به اختصار عنوان می شود:

۱⃣ نتیجه‏ گیرى از زحمات ۲۳ ساله با تعیین جانشینى که ادامه دهنده‏ ى این  راه باشد. سلسله مطالب واقعه و خطبه غدیر

۲⃣ حفظ دائمى اسلام از کفار و منافقین با تعیین جانشینانى که از عهده‏ ى این  مهم برآیند.

۳⃣ اقدام رسمى براى تعیین خلیفه که از نظر قوانین ملل در همیشه‏ ى تاریخ سندیت دارد.

۴⃣ بیان یک دور جامع از برنامه‏ ى ۲۳ ساله و گذشته و حال مسلمین.

۵⃣ ترسیم خط مشى آینده‏ ى مسلمین تا آخر دنیا.

۶⃣ اتمام حجت بر مردم که از مقاصد اصلى در ارسال پیامبران است.

نتیجه‏ ى عملى این اقدام پیامبر صلى الله علیه و آله، که کثرت معترفین به حق اهل بیت ‏علیهم‏ السلام است، و عدد میلیاردى شیعیان در طول تاریخ بخصوص در جهان امروز بهترین شاهد اهمیّت آن است. لینک کانال تلگرام خدمتگزاران

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن