آثار نوشتاری و اجرایی غدیربزرگسالغدیرمتن سخنرانی و مقاله غدیرمتنیمخاطبیننوع محتوا

سلسله مطالب واقعه و خطبه غدیر

سلسله مطالب واقعه و خطبه غدیر – “چرا غدیر”به جهات اهمیت «واقعه و خطبه‏ ى غدیر» خواهد پرداخت.

از مهم ترین جهات اهمیت سلسله مطالب واقعه و خطبه غدیر ،مقاصد والاى حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله از این واقعه است.این سلسله مطالب در 3 شماره و چند گزینه به طور کامل و خلاصه در زیر شرح داده شده است .

✅ سلسله مطالب واقعه و خطبه غدیر شماره 1

در تاریخ بعثت پیامبر صلى الله علیه و آله فقط یك حكم است كه با مقدمات مفصل و در مكانى خاص و در اجتماعى عظیم به صورت خطابه‏اى طولانى بیان شده است.

سایر احكام الهى در مسجد پیامبر صلى الله علیه و آله و یا خانه‏ ى آن حضرت براى عده‏ اى بیان مى‏ شد و بعد خبر آن به همه مى‏ رسید.

همین مسئله كافى است كه هر شنونده‏ اى تمایز این حكم اسلام را با سایر احكام الهى و اهمیت آن را نسبت به همه‏ ى آنها تشخیص دهد.

چنان كه امام  باقر علیه‏ السلام فرمودند:

«لَمْ یُنَادَ بِشَیْ‏ءٍ مَا نُودِیَ بِالْوَلَایَةِ یَوْمَ الْغَدِیرِ»
«هیچ حكمى مثل ولایت در روز غدیر اعلام نشده است»

اصول كافى: ج 2، ص 21.


✅ سلسله مطالب واقعه و خطبه غدیر شماره 2

1️⃣ اولین جهت اهمیت واقعه و خطابه غدیر:
شرایط جغرافیایى غدیر كه قبل از تقاطع جاده‏ها در جحفه و پیش از تفرق قبایل بوده است. همچنین توقف سه روزه در بیابانى داغ و شرایط زمانى حجة  الوداع كه پس از ایام حج و عظیم‏ترین اجتماع مسلمانان تا آن روز بود.

2️⃣ دربررسی جهات اهمیت واقعه غدیر می بینیم که مقام مخاطب خطابه می تواند در دومین درجه اهمیت قرار بگیرد.
مقام مخاطب خطبه، و نیز حالت خاص مخاطبین یعنى حاجیان، آن هم پس از اتمام حج و به هنگام بازگشت، و نیز اعلام نزدیكى وفات پیامبر صلى الله علیه و آله براى مخاطبین، چه آنكه حضرت 70 روز پس از این سخنرانى از دنیا رحلت نمودند.

3️⃣ خطاب خداوند است كه: «اى پیامبر ابلاغ كن آنچه از طرف خداوند بر تو نازل شده كه  اگر ابلاغ نكنى رسالت خود را نرسانده‏اى»، كه در هیچ یك از فرامین الهى چنین مطلبى گفته نشد.

4️⃣ بیم پیامبر صلى الله علیه و آله، و دستور قاطع الهى بر لزوم اجراى حكم  ولایت و امامت براى آینده‏ ى مسلمین، از خصوصیات ابلاغ این حكم الهى است كه در هیچ حكمى چنین نگرانى از پیامبر صلى الله علیه و آله دیده نشده بود.

5️⃣ ضمانت الهى بر حفظ پیامبر صلى الله علیه و آله از شر دشمنان در خصوص  این ابلاغ و رسالت كه در هیچ یك از احكام الهى چنین ضمانتى نبود.

6⃣ اقرار گرفتن ‏هاى حضرت از مردم در غدیر:

شرایطى كه براى بیان این یك دستور الهى بر پا شد و آن اجتماع بزرگ و شیوه ‏ى خاص بیان و منبر كه فقط در این ماجرا بوده است. به خصوص وداع پیامبر صلى اللّه علیه و آله با مردم در حالى كه اسلام از نظر دشمنان خارجى نفوذ ناپذیر شده بود.

7⃣ مسئله ‏ى امامت فقط به صورت یك خبر و پیام و خطابه ابلاغ نشد، بلكه به عنوان حكم و فرمان الهى و بیعت عموم مسلمانان و تعهد آنان اجرا شد. مفاهیم بلند و حساسى كه در مقام تبیین ولایت در متن خطبه آمده است.

8⃣ مراسم خاصى كه قبل و بعد از خطبه واقع شد، كه بیعت و عمامه‏ ى «سحاب» و تهنیت از نمونه‏ هاى آن است و دلالت بر اهمیت ویژه ‏ى این ماجرا مى‏ نماید.

9⃣ خطاب خداوند كه: «امروز دین شما را كامل كردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم»، كه تا آن روز مشابه آن را هم در هیچ موردى نفرموده بود.

توجه خاص ائمه علیهم‏السلام به سخنان پیامبر صلى الله علیه و آله در غدیر، و به خصوص كلام امیرالمؤمنین و حضرت زهرا علیهما السلام كه فرمودند:

«روز غدیر خم براى كسى عذرى باقى نگذاشت»
بحارالانوار: ج 28 ص 186

نیز اهتمام علما به تفصیل مباحث مربوط به غدیر به تبعیت از ائمه هدى علیهم‏ السلام به عنوان ریشه‏ ى اصیل ولایت و امامت.

1⃣1⃣ سند و شیوه‏ ى نقل این حدیث از نظر حدیثى، تاریخى، كلامى و ادبى، و همچنین فراگیرى و راهیابى آن به قلوب مردم، در میان روایات ولایت بى‏ مانند است. محققان، تواتر این حدیث را به اثبات رسانده و همه‏ ى مسلمانان با هر فرقه و مسلكى كه دارند به درستى این حدیث اعتراف كرده‏ اند.✅ سلسله مطالب واقعه و خطبه غدیر شماره 3

از مهم ترین جهات اهمیت واقعه و خطابه غدیر مقاصد والاى حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله از این واقعه است که به اختصار عنوان می شود:

1⃣ نتیجه‏ گیرى از زحمات 23 ساله با تعیین جانشینى كه ادامه دهنده‏ ى این  راه باشد. سلسله مطالب واقعه و خطبه غدیر

2⃣ حفظ دائمى اسلام از كفار و منافقین با تعیین جانشینانى كه از عهده‏ ى این  مهم برآیند.

3⃣ اقدام رسمى براى تعیین خلیفه كه از نظر قوانین ملل در همیشه‏ ى تاریخ سندیت دارد.

4⃣ بیان یك دور جامع از برنامه‏ ى 23 ساله و گذشته و حال مسلمین.

5⃣ ترسیم خط مشى آینده‏ ى مسلمین تا آخر دنیا.

6⃣ اتمام حجت بر مردم كه از مقاصد اصلى در ارسال پیامبران است.

نتیجه‏ ى عملى این اقدام پیامبر صلى الله علیه و آله، كه كثرت معترفین به حق اهل بیت ‏علیهم‏ السلام است، و عدد میلیاردى شیعیان در طول تاریخ بخصوص در جهان امروز بهترین شاهد اهمیّت آن است. لینک کانال تلگرام خدمتگزاران

image_pdfدانلود PDF این صفحه
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن