او یک خدمتگزار بود غدیربزرگسالغدیرمتنیمخاطبیننوجواننوع محتواویژه غدیر خدمتگزاران

مالک اشتر فرمانده سپاه – او یک خدمتگزار بود شماره 37

مالک اشتر فرمانده سپاه امیرالمؤمنین علیه السلام بود. و زندگی خود را صرف خدمتگزاری به امامش کرده است.

او یک خدمتگزار بود شماره 37 در مورد جناب مالک اشتر فرمانده سپاه است. یکی از با وفاترین و شجاع ترین یاران امیرالمومنین علیه السلام بود.

فرمانده سپاه – مالک اشتر نخعی

امیرالمومنین علیه السلام در توصیف او می فرماید: “همانطور که من برای پیامبر بودم، مالک برای من بود” بعد از شهادتش، مولایش روزهای زیادی غمگین بودند و وقتی علت را جویا می شدند، می فرمودند که مگر نمی دانی مالک رفته؟!

مالک اشتر نخعی در امتحان خدمتگزاری سربلند شد چون خواسته و رضایت امام زمانش را مقدم برهرچیزی می دانست و قدمی برنمی داشت تا مطمئن  نباشد امام زمانش به آن قدم رضایت دارند…

در جنگ صفین زمانی که فاصله‌ ی زیادی تا غلبه بر لشکر معاویه نمانده بود، قاصد از مولا علی علیه السلام خبر آورد که خیمه غوغا شده و مولا دستور به برگشت مالک و همراهانش داده اند، مالک بلافاصله شمشیر در نیام کرد و برگشت. بادیدن نارضایتی همراهان گفت (نقل به مضمون) که تا اینجا جنگیدن به رضایت مولایم بوده و از اینجا به بعد رضایت ندارند یعنی خدا راضی نیست پس اشتباه هست…

 ابن أبی الحدید، شرح نهج البلاغة، ج ۱۵، ص 98


برای مشاهده و مطالعه بیشتر در مورد امیرالمؤمنین علیه السلام، غدیر و همچنین مشاهده مقالات او یک خدمتگزار بود به لینک های زیر مراجعه نمایید.

فهرست او یک خدمتگزار بود   فهرست غدیر
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا