او یک خدمتگزار بود فاطمیهبزرگسالفاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتواویژه فاطمیه خدمتگزاران

روایت بلال حبشی – او یک خدمتگزار بود شماره 12

او یک خدمتگزار بود شماره 12 درباره بلال حبشی است.

این روایت درباره بلال حبشی است. موذن و صحابه ی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و از پیشگامان اسلام بود.

روایت بلال بن ریاح

موذن و صحابه ی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و از پیشگامان اسلام بود. بلال برده ی امیّه بن خلف بود و پس از این که اسلام آورد امیّه او را بر ریگ های سوزان مکه بسیار شکنجه می نمود تا به دستان گشایشگر پیامبر رحمت خریداری و آزاد گشت.

او در تمامی غزوات پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم چون بدر، احد و خندق شرکت کرد و دوشادوش مسلمانان با قریش جنگید و در غزوه بدر به اشارت وی مسلمین امیه بن خلف را به هلاکت رساندند. وی نخستین موذن مدینه بود و موقعیت و شهرتش از روزگاری آغاز شد که به دستور رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به مقام موذنی مفتخر گردید.

بلال در روز فتح مکه بر بالای بام کعبه رفت و اذان گفت. پس از شهادت نبی مکرم بلال به نشانه اعتراض به غصب خلافت، دیگر اذان نگفت، مگر دو بار: نخستین بار به خواست حضرت فاطمه سلام الله علیها و بار دیگر به تقاضای امام حسین علیه السلام.

هر دو بار، اذان او قلب مدینه را دگرگون و آشفته کرد و مردم را به شیون و گریه واداشت. بلال به دلیل عدم بیعت با ابوبکر، به اجبار به دمشق هجرت نمود و در سال ۱۸ یا ۲۰ هجری قمری وفات یافت. مدفن او در باب الصغیر دمشق زیارتگاه عشاق اسلام ناب محمدی است.


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا