آثار نوشتاری و اجرایی فاطمیهبزرگسالفاطمیهمتن سخنرانی و مقاله فاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوا

بیعت با ابوبکر – سخنرانی فاطمیه

بیعت با ابوبکر توام با هجوم و ارعاب بود و نه اجماع صحابه

متن سخنرانی بیعت با ابوبکر توام به طور کامل در صفحه گذاشته نشده جهت مطالعه کامل به لینک دانلود در انتهای صفحه مراجعه کنید. این سخنرانی به شرح زیر است:

هجوم به خانه حضرت زهرا سالم اهلل علیها با تامل بر روایت صحیحه ابن ابی شیبه کوفی واکاوی متن روایت و بررسی برخی شبهات حول آن بعد از شهادت رسول اهلل صلی اهلل علیه وآله و تشکیل سقیفه ، افراد مختلف از گروه های مختلف از بیعت با ابوبکر خودداری کردند.

شاخص ترین این افراد امیرالمومنین و فاطمه زهرا علیهما السالم بودند. به تبع ایشان ، کلیه بنی هاشم و افرادی همچون سلمان و مقداد و ابوذر و عمارنیز از بیعت سرباز زدند. در میان کسانی که بیعت نکردند می توان به نام افراد همچون ابان بن سعید بن عاص و سعد بن عباده فروه بن عمر خالد بن سعید بن عاص و براء بن عازب و عتبه بن ابی لهب و ابی بن کعب اشاره داشت.

ولی رفتار مدعیان خالفت با مخالفانشان هرگز همانند رفتار آنها با خاندان رسول اهلل صلی اهلل علیه وآله نبود. با اینکه ابوسفیان اموی – که سابقه دشمنی وی با اسالم برای همگان آشکار بود – از بیعت با ابوبکر خودداری کرده و بلکه وی را با القابی نامناسب صدا زد ولی هرگز به خانه وی حمله نشد و هرگز تهدید به آتش نشد! در این میان فقط به خانه امیرالمومنین و فاطمه زهرا سالم اهلل علیهما حمله شد و نه خانه دیگر!

لذا جای تعجب نیست که مورخین و محدثین و راویان اخبار بعد از آن تاریخ سعی در کمرنگ کردن و یا محو کردن آثار آن واقعه داشته باشند چه اینکه قریب به اکثریت حکومتهای بعد از آن تاریخ (به غیر از برخی سلسله های شیعی) همواره متدین به مذهب اهل تسنن بوده و بحث اجماع بر خالفت ابوبکر را امری قطعی و مُجمع علیه میدانستند. برای همین است که در روزگار ما، گزارش تاریخی شیعیان در مورد روزهای بعد از رحلت رسول اهلل صلی اهلل علیه وآله و وقایعی که اتفاق افتاد با گزارش اهل تسنن تفاوت فاحشی دارد.

با بررسی برخی مدارک تاریخی و حدیثی متقدم اهل تسنن بعضاً با برخی گزارشات مواجه میشویم که اشاراتی کوچک به گوشه ای وقایع تاریخی بعد از رحلت رسول اهلل دارد و از قضا متون آنها با روایات شیعه نیز تایید میگردد.

در این نوشتار به یکی از متون متقدم اهل تسنن اشاره کرده و ضمن بررسی فحوای آن، گریزی به سند روایت زده و ضمن بیان تصحیح علمای اهل تسنن و حتی وهابیون در مورد آن، به شاخه ای تحریفات در مورد این روایت نیز اشاره می نماییم. در آخر نیز به مدارکی دیگر از تاریخ اهل تسنن که شاهد و موید این روایت میباشد، اشاره میگردد.

جهت مطالعه کامل مقاله به لینک دانلود انتهای مقاله مراجعه کنید.

جهت مطالعه تمام مقالات بخش سخنرانی فاطمیه، به لینک زیر مراجعه کنید:

سخنرانی فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا