آثار نوشتاری و اجرایی فاطمیهبزرگسالفاطمیهمتن سخنرانی و مقاله فاطمیهمتنیمخاطبیننوع محتوا

نصرت الهی در سیره حضرت فاطمه (سلام الله علیها) – مجموعه مقالات فاطمیه

نصرت الهی (روایات، احادیثی از معصومین در رابطه با یاری و نصرت)

نصر در لغت به معنی کمک رساندن به مظلوم است. نصرت نیز به معنی یاری و کمک، اسم همین ریشه است. نصرت الهی در سیره حضرت فاطمه (سلام الله علیها ) و در کتاب های لغت، به معنی یاری رساندن نیز اطلاق شده است.

نصرت الهی در سیره حضرت فاطمه (سلام الله علیها)

پس از مشخص شدن اهمیت یاری و نصرت خدا و چگونگی انجام آن، لازم است که سری به سیره معصومین و پیروان راستین مکتب امامت بزنیم و برخی وقایع تاریخی را، از این منظر نیز بررسی کنیم.

در ماجراها و رخدادهای پس از رحلت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) مشاهده میکنیم که دختر بزرگوار پیامبر، یعنی وجود نازنین حضرت فاطمه (سلام الله علیها) با آشکاری و وضوح، به مخالفت با دستگاه خلافت برمی خیزد و در راه نصرت و یاری همسر و امام زمانش، متحمل آزار و اذیت های فراوان می شود و سرانجام در همین مسیر به شهادت می رسد.

رفتار حضرت فاطمه (سلام الله علیها) را نباید تنها در عواطف ایشان نسبت به همسر جست و جو کرد. بلکه باید دانست که حضرت فاطمه (سلام الله علیها) به شهادت قرآن، کسی است که از هر گونه خطا و لغزش و رجس مصون و معصوم است. چنین کسی هرگز به میل شخصی و خواسته های نفسانی، اقدام به مخالفتی چنین گسترده با حکومتی نمی کند مگر آن که مشروعیتی برای آن حکومت قائل نباشد.

نصرت الهی در سیره حضرت فاطمه

موضوع این مقاله پیرامون روایات، احادیثی از معصومین در رابطه با یاری و نصرت در اسلام و نصرت الهی در سیره حضرت فاطمه (سلام الله علیها) است.
جهت مطالعه کامل مقاله را دانلود کنید

امیدوارم مقاله نصرت الهی در سیره حضرت فاطمه (سلام الله علیها) مفید بوده باشد، برای مطالعه مطالب مرتبط می توانید از لینکهای زیر استفاده کنید.

مجموعه مقالات فاطمیه   فهرست مقالات فاطمیه

برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا