آثار نوشتاری و اجرایی فاطمیهبزرگسالفاطمیهمتن سخنرانی و مقاله فاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوا

بیدارگری حضرت فاطمه (سلام الله علیها) – مجموعه مقالات فاطمیه

(خلاصه اندوه مهر)

تأملی بر بیدارگری حضرت فاطمه سلام الله علیها دخت گرامی پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله)

بیدارگری حضرت فاطمه سلام الله علیها، عنوان مقاله ای است که در مورد درد و اندوه و غربت و صبر و گذشت ايشان صحبت ميکند.

هرگاه نام و یادی از آن بانوی یگانه عالم بر ذهن ها می گذرد. نقشی از درد و اندوه و ناخشنودی وگلایه و غربت و تنهایی بر یادها می نشیند. آن بانوی صبر و گذشت در این دوران کوتاه از زندگانی خود، خطابه ها و گفتارها و رفتارهایی را جاودانه ساخت که جای جای آن فریاد اعتراضی است برسر حاکمان و مردمان آن زمانه و سراسر گلایه و نارضایتی است.

همه ی تأمل و سخن این جاست که این همه نارضایتی و اعتراض و اندوه از جانب آن بانوی آسمانی که صبر و حلم و گذشت گوشه ای از آن همه فضایل اوست بی شک سرچشمه ای فراتر و متفاوت از رفتارهای مشابه دنیایی دارد.

اعتراض و اندوه آن مظهر مهربانی و بخشش نمی تواند فقط از آن رو باشد که زمینی را از او به غصب و ظلم برده باشند، چه آن گاه که آن باغ های پرثمر در اختیار او و خانواده اش بود. حتی دانه خرمایی نیز به خانه ی خودشان نمی رسید و محصول و سود یک جا به نیازمندان انفاق میشد .

دلایل روشنگری و بیدارگری حضرت فاطمه سلام الله علیها

بیدارگری حضرت فاطمه

حضرت صدیقه طاهره، انحراف امت را پس از پیامبر اسلام می بیند و می نگرد که چگونه گروهی از سر دنیاخواهی و هواپرستی کلام روشن و مکرر رسول خدا درباره پرچم هدایت و خورشید رهبری تا روز قیامت نادیده می گیرند و بنای گمراهی و هلاکت را پی ریزی می کنند

حاصل روشنگری ها و بیدارگری حضرت فاطمه سلام الله علیها

امروز اگر آن خورشید هدایت برای باز پس گیری سرزمین فدک خطبه می خواند و گرچه خویش میزان حقیقت است و ملاک رضایت خدا، اما باز از کتاب خدا برای گفته خویش دلیل و شاهد می آورد.

از آن رو است تا در این گیر و دار همه مردم تاریخ بدانند. آن ها که خود را رهبران دین خدا و جانشینان پیامبر خدا خوانده اند نه به کتاب خدا پایبند هستند و نه به سیره ی پیامبر خدا حاصل این بیدارگری و اعلان رسمی و ماندگار نارضایتی از جانب دخت گرامی پیامبر آن شد که بیراهه شرک و گمراهی رسوا گشت و راه راست خداپرستی و هدایت روشن و آشکار باقی ماند.

امتداد انتظار

به خاطر این آرمان بلند است که آخرین جانشین پیامبر خدا، امام روزگار ما فرمودند: (دختر پیامبر خدا اسوه نیکوی من است ) آری وعده تردید ناپذیر الهی این است که همه ی تلاش ها و جان فشانی های پیامبران و جانشینان شان و همه رنج های حضرت صدیقه (سلام الله عليها) و پیشوایان هدایت به دست آخرین جانشین پیامبر بارور و شکوفا خواهد شد.

معرفت خدا و اقرار راستین به یگانگی او و سر سپاری به عبودیتش، بر همه عالم حکم فرما خواهد گشت و این زمانه موعود روشنی چشم همه ی انبیاء و اولیاء و آرزوی همه پیروانشان بوده و هست. در این جریان الهی و مبارک، که همه ی برگزیدگان وفرستادگان خدا و پیروانشان در آن ره پوییده اند.
ما از شیرینی و لذت کدامین گام می توانیم بهره مند شویم؟ نخست آنکه ما نیز در راه زنده نگاه داشتن این برترین آرمان یعنی یادخدا و بندگی او بکوشیم.

خود و دیگران را به این پناه امن نجات و سعادت دعوت کنیم. در این راه، رنج ها و فداکاری های آن بانوی یگانه ی عالم را که از سر مهر و رحمت برای هدایت و سعادت انسان به وجود نورانی خویش روا داشت در یاد و خاطره خود و دیگران زنده نگاه داریم دیگر آن که همواره به خاطر داشته باشیم که همه ی پیامبران و امامان وپیروان ایشان در همه ی تلاشهاو ایثارها و رنج هایشان مشتاقانه روزگار موعودی را انتظار میکشیدند که به خواست خدا سرانجام پرچم توحید بر فراز تمامی عالم برافراشته شود.

روح خداجویی و خداپرستی به کالبد مرده ی انسان ها جان تازه بخشد. همواره به فرمان خدا به دیگران نیز این کلید نجات را رهنمون می شدند که برای نزدیک شدن آن گشایش الهی با جان و زبان خدا را بخوانند و بخواهند که خدا به دعای مردمان این امر را زودتر به انجام برساند.

برای مطالعه مقالات مرتبط میتوانید از لینک های زیر استفاده نمایید.
فهرست مقالات فاطمیه  مجموعه مقالات فاطمیه  لینک دانلود فايل pdf

 

برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا