او یک خدمتگزار بود شماره 10 ،او یک خدمتگزار بود شماره 13 ،او یک خدمتگزار بود شماره 10 ،او یک خدمتگزار بود شماره 15 ،او یک خدمتگزار بود شماره 16 ،او یک خدمتگزار بود شماره 20 ،او یک خدمتگزار بود شماره48 ،او یک خدمتگزار بود شماره49 ،او یک خدمتگزار بود شماره 2 ،او یک خدمتگزار بود شماره 37 ،او یک خدمتگزار بود شماره 38 ،او یک خدمتگزار بود شماره 39 ،او یک خدمتگزار بود شماره 40

او یک خدمتگزار بود شماره۴۹

او یک خدمتگزار بود شماره۴۹

آنان که در کتاب خدا صالحین خوانده شدند، یا حجت خدا هستند یا مخلصین در خدمتگزاری به حجت خدا.
با ما همراه باشید در مجموعه ی روایت های او یک خدمتگزار بود….
او یک خدمتگزار بود شماره۴۹ درباره شیخ عبدالحسین امینی است.

شیخ عبدالحسین امینی

علامه امینی- بخش دوم
تعداد فرزندان وی هشت فرزند که پنج پسر با نامهای محمد هادی، رضا، صادق، احمد، محمد و سه دختر می‌باشند. اثر نامدار او دائرهالمعارف یازده جلدی « الغدیر » که به زبان عربی (۲۲ جلد به‌زبان فارسی) و خلاصه آن به چند زبان ترجمه شده است.

در رأس تألیفات امینی و حاصل زحمات ۴۰ ساله اوست.الغدیر به بررسی تفصیلی مسئله ولایت تشیع از جنبه‌های گوناگون تاریخی، تفسیری، روایی و حدیثی، فقهی، ادبی، کلامی و اصولی پرداخته است.

امینی برای تألیف این اثر مرجع به کشورهای مختلفی سفر کرد و با کار پیگیر شبانه‌ روزی در کتابخانه‌های بزرگ جهان اسلام آن را به‌ سرانجام رسانید.

وی در نگارش این اثر چنان‌که خود گفته ده‌ هزار جلد کتاب را بدقت مطالعه و استنساخ، و به صدهزار رساله مراجعه مکرر کرده است. وی برای گردآوری مطالب الغدیر سفرهای پژوهشی بسیار کرد، این سفرها عموماً به مطالعه و استنساخ و تهیه مأخذ و ملاقات با استادان می‌گذشت.

الغدیر

از جمله شهرهایی که وی با این هدف به آنها سفر کرد، می‌توان حیدرآباد، دکن، علیگره، لکنهو، کانپور، جلالی (در هند) رامپور، فوعه، معرفه، قاهره (در مصر)، حلب، نبل و دمشق (در سوریه) را برشمرد.

دائرهالمعارف « الغدیر » پس از نشر مورد توجه و تحسین علمای اهل سنت از جمله امام الازهر در مصر، برخی از رجال سیاسی جهان اسلام و اساتید و ادیبان عرب و غیر عرب قرار گرفته و آن را بزرگترین سند وحدت مسلمین و از جمله کتب منبع و مرجع خویش دانسته‌اند.

بجز برخی نامداران عرب، اساتید و ادیبان پارسی گوی چون جلال همایی، سیدجعفر شهیدی، محمدرضا حکیمی، امیری فیروزکوهی، مهدی اخوان‌ ثالث، و … در رثای امینی و تجلیل از اثر او سروده و نوشته‌اند.

ویژگی مهم این اثر استفاده بی‌ واسطه و بسامد از آثار اجماعی اهل سنت در اثبات ولایت و عقاید شیعه امامیه است. اثر امینی علاوه بر جهان اسلام، امروزه از جمله مراجع اولیه پژوهشی شیعه شناسان در کرسی‌های دانشگاهی غرب است.

امینی در ظهر روز جمعه ۱۲ تیر ماه ۱۳۴۹ه. ش (۲۸ ربیع‌الثانی ۱۳۹۰ه. ق) پس از ۶۸ سال تلاش علمی در تهران درگذشت و پیکر او پس از تشییعی انبوه در تهران و شهرهای بغداد، کاظمین، کربلا و نجف به کتابخانه‌ای در نجف (کتابخانه امیرالمؤمنین) که خود بنیانگذارش بود انتقال و به خاک سپرده شد.

باز دست به قلم شدیم تا یادی از علامه کنیم به خاطر یادآوری فرمایش ایشان که فرمودند: هرکس صلواتش را با عجل فرج مزین کند من او را در ثواب الغدیرم شریک خواهم کرد.

مقالات مرتبط با او یک خدمتگزار بود :

او یک خدمتگزار بود شماره ۲

او یک خدمتگزار بود شماره ۱۳

او یک خدمتگزار بود شماره ۱۶

او یک خدمتگزار بود شماره ۳۷

او یک خدمتگزار بود شماره ۳۹

او یک خدمتگزار بود شماره ۴۸

او یک خدمتگزار بود شماره ۱۰

او یک خدمتگزار بود شماره ۱۵

او یک خدمتگزار بود شماره ۲۰

او یک خدمتگزار بود شماره ۳۸

او یک خدمتگزار بود شماره ۴۰

او یک خدمتگزار بود شماره ۴۹


دیدگاه خود را بیان کنید

نوزده + نوزده =