آثار نوشتاری و اجرایی نیمه شعبانبرگزاری جشن نیمه شعبانبزرگسالمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوانیمه شعبان

تبلیغ امام عصر علیه السلام – راهکار های تبلیغ نیمه شعبان

تبلیغ امام عصر علیه السلام در مکان های مختلف  

تبلیغ امام عصر علیه السلام متون کوتاه جهت تذکر به وجود امام عصر علیه السلام در مکان های مختلف  به همراه می باشد. مقاله تبلیغ امام زمان علیه السلام در دو نسخه برای شما بزرگواران تولید شده که میتوانید برای مشاهده دیگر راهکار ها به مقاله زیر مراجعه کنید.

راهکار شماره 1 تبلیغ امام عصر علیه السلام : مطب پزشك

به هر دلیلی وارد مطب پزشكی می شوید. در سالن انتظار نشسته اید و منتظر سوژه. به بغل دستی نگاه می كنید كه بیكار نشسته یا در حال خواندن روزنامه و مجله است. سلام علیكی می كنید و احوال پرسی و بعد به سراغ اصل مطلب می روید.

آقا (خانم ) شما شنیدید بعضی ها آن قدر به طب و  پزشكی ایمان دارند كه به قول خودشان: من حالم خیلی بد بود اما همین كه فلان دكتر را دیدم حالم خوب شد، اصلاً معاینه نكرده و داروئی نخورده، دیگر درد و مشكل احساس   نمی كنم.

این امر روانیه وبیشتر تلقینه. به خاطر اعتماد و اعتقاد به آن پزشك مشكل شون حل می شه. اون هم لحظه ای و ممکنه دوباره شروع بشه.

در احادیث ما آمده كه در زمان ظهور امام عصر علیه السلام، هیچ مریضی باقی نمی مونه. افراد بیمار وقتی حضرت را می بینند، همین كه چشم شون به چهره زیبای اربابشون می افتد، مریضی از بدنشون فرار می كنه و سالم می شوند، اما این دیگر تلقین نیست بلكه واقعاً علم و قدرت حضرت است كه شفا را حاصل می كند و به عبارتی خاصیت دارویی دارند.

البته این كار فقط مربوط به زمان ظهور نمی شه، در مورد بركات وجودی امام گفته اند كه شفای همه دردها و التیام زخم ها به واسطه وجود امام است و به خواست خداوند این قدرت به امام داده شده، هنگامیكه پزشك دارویی می نویسد وما مصرف می كنیم به خواست امام است كه شفا حاصل می شود و این قدرت را امام زمان كه الان غایب هم هستند دارا می باشند ودرحال حاضر هم شفای همه دردها (دردهای جسمانی و روحی) همه به دعای این امام مهربان است.

یك عقل سلیم و وجدان بیدار می دونه كه در این لحظه باید سپاس گزاری كند و برای ولی نعمتش دعا كند.

به خداوند عرض می كند. خداوندا این آقا دردم را شفاداد، فلان مشكلم را حل كرد، دلم رابا صفا كرده، تو هم به بزرگی خودت، مشكلاتش را حل كن، سلامتش را حفظ كن، درد و رنجش را كاهش بده، از زندان غیبت نجاتش بده،‌ تا هم دل خودش شاد بشه وما هم طبیب ناشناس خودمون روببینیم واز دیدنش لذت ببریم.


راهکار شماره 2 تبلیغ امام عصر علیه السلام : داروخانه

وارد داروخانه ای شده اید، شلوغ است، شما می توانید با یكی از افرادی كه مثل خودتان منتظر است تا دارویش را تحویل بگیرد وارد صحبت شوید. یا این كه داروخانه خلوت است پس بایكی از كاركنان آنجا صحبت كنید: آدم دلش می خواهد كه وقتی مریض می شه به محض این كه پزشك را می بیند شفا پیدا كند و سرحال شود و این قدر قرص و دارو مصرف نكند.

گفته اند: امام حسین علیه السلام به عیادت یكی از شیعیان رفته بودند كه به تب سختی مبتلاشده بود. همین كه حضرت از درخانه وارد شد، تب از آن مرد برطرف شد. امام حسین علیه السلام به آن مرد فرمود: به خدا قسم هر موجودی را كه خداوند آفریده، مأمور شده به اطاعت از ما. ازویژگی ها و بركات وجودی امام این است كه شفای دردها و برطرف کننده امراض ، غمها و …  می باشند.

چه غایب باشد وچه ظاهر باشد این ویژگی را دارند . در احادیث و دعاهای بسیاری این مطلب عنوان شده است .

درمورددوران ظهور امام زمان علیه السلام هم معصومین علیهم السلام فرمودندكه اگربیماری ،حضرت را ببیند ، مریضی از بدنش بیرون می رود و شفا پیدا می كند .

پزشك و دارو وسیله اند ، به لطف و دعای حضرت است كه شفا حاصل می شود . این طوری می توان گفت كه یكی از خاصیت های امام ، خاصیت داروئی ایشان است .

به خاطر وجود امام است كه همه دردهای روحی و جسمی از بدن و روحمان خارج می شود زخم های كه بر روح و قلبمان ایجاد شده به خاطر ایشان است كه التیام پیدا می كند. همیشه از خداوند متعال بخواهیم كه جسمش به هیچ دردی، دردمند نباشد .

و غم و غصه بر دلش نماند و با ظهورش شاد شود، چرا كه خوشحالی ارباب مهربان ، موجب شادی و شعف رعیت اوست.


راهکار شماره 3 تبلیغ امام عصر علیه السلام : یك روز بارانی   

یك روز یا شبی بارانی است و شما امكان دارد در فضای باز، خانه ویا هر جای دیگری باشید و یا اینكه دربحث وصحبتی نام باران و لطافتش وهر چه كه به آن مربوط است به میان بیاید. حتماً روایت (‌ بناینزل الغیث ) را به یاد داشته باشید .

به دوستتان بگوئید : می دونی بارون به خاطر چه كسی نازل می شه؟

ممكنه جواب های مختلفی بده و یا حتی پاسخی هم برای سوال شما نداشته باشد، ولی شما در پاسخ سوالتان بگوئید در روایات داریم كه باران به خاطر وجود امام است كه نازل می شود، یك حدیث دیگری هم هست از امام باقر علیه السلام با این مضمون :

(… در زمان غیبت كسانی كه با امام زمانشان همراه باشند و به او متوسل شوند و از دین جدا نشوند، خداوند به آنها مژده می دهد :( پاداش شما این است كه بواسطه شما باران را بر بندگان نازل می كنم، بلا را از آنها دور می كنم و اگر شما نبودید بر آنها عذاب را می فرستادم … )

سعی كنیم همیشه همراه امام زمان مان باشیم وهیچ لحظه ای یادشان را فراموش نكنیم و دل و زبان مان را به یادشان عادت دهیم تا این افتخار نصیب ما شود. در ضمن از زمان های مناسب برای دعا كردن، موقع بارش باران است.  همین الان از خداوند متعال سلامتی و تعجیل در فرجش را بخواهیم.

و همیشه دعا كنیم كه از دوستان و همراهان حضرت باشیم كه یادشان از دل ها خارج نشود.


راهکار شماره 4 تبلیغ امام عصر علیه السلام : گل فروشی

وارد گل فروشی می شوید پراز گل های تر تازه كه انسان را به وجد می آورد.در میان همه گل های نرگس هستند كه خود نمائی می كنند. در حین این كه گلها را انتخاب می كنیم شروع می كنیم به صحبت كردن با آقا یا خانم گل فروش.

آقا یا خانم! واقعاً گل های زیبائی دارید و بهشت كوچكی را برای خودتان فراهم كرده اید. خوشا به حالتان كه روزتان را در این فضا و در میان این همه گل های زیبا و بوهای خوش می گذرانید. نرگس های ترو تازه ای دارید.

شنیدم گل نرگسی هست  كه خیلی كمیابه، زیبائیش انسان را میخكوب می كند و بوی خوشش انسان رو به وجد می آره. كمتركسی تونسته او رو ببینه و بوی خوشش رو استشمام كنه، خیر و بركت این گل هم خیلی زیاده، خیلی ! می دونی چرا كم یابه ؟

گاهی دیدیم كه وقتی یكی بهترین می شه خیلی ها بهش حسادت می كنند و می خواهند كه نابودش كنند، این گل نرگس هم بد خواه كم نداره و از ترس جانش خودشو نشون نمیده. یك دلیل دیگه هم اینه كه این گل به خاطر صفا و پاكی و نورانیتی كه داره، هر چشم ناپاكی لایق دیدنش نیست و هر محیط آلوده ای شایستگی درك حضورش رو نداره.

به خاطر همین است كه این گل نرگس فاطمه سلام  الله علیها تنهاست و غریب. این گل باید دردسترس همه باشه تا همه از بركاتش استفاده كنند، البته الان هم بركاتش جاریه و اگر نباشه سنگ روی سنگ بند نمی شه. اما چون ما آنقدر درگیر كارهای دیگر هستیم، بر روی تمام حواسمان حجابی كشیده ایم و حضورش و بركاتش را درك نمی كنیم. باید با خود سازی حضورش را درك كنیم. برایش دعا كنیم تا غم و رنج شان پایان یابد و روز دیدار با این گل خوشبوی نرگس هر چه زوتر برسد.

اگر گل نرگس در گل فروشی نبود

 • الف ) به گل فروش می گوییم : ای بابا ! گل نرگس كه جاش خالیه ! ممكن است كه درجواب بگوید الان فصل گل نرگس نیست. و این گونه ادامه می دهید كه: من گل نرگسی سراغ دارم كه چهار فصله ولی خیلی كمیابه در ادامه همه موارد و مطالب قسمت (1) را می توانیم بگوئیم .
 • ب)‌ به گل فروش می گوییم : ای بابا ! گل نرگس شما هم كه جاش خالیه و غایبه ! مثل گل نرگس زهرا سلام الله علیها .

تو این دنیا گاهی چیزهایی در جای خودشون قرارندارن، مثل این گل سرسبد عالم! این گل خوشبو باید برتخت پادشاهی نشسته باشد و فرمانروایی كند و جهان را گلستان كند. اما گرفتار زندان غیبت و دوران غربت و روزگار تنهایی خودش را طی می كند. كی می شود كه چهره زیبایش رو ببینیم و بوی خوشش را حس كنیم. از بركات وجودی اش به طور كامل استفاده كنیم.

در زمان غیبت هم از بركاتشون استفاده می كنیم، درسته كه غایب اند، ولی حاضرند و امام زنده ما هستند، آرامشی كه زمین داره، رویش گیاهان، بارش باران و… از بركات وجود این امام زنده است. شفای دردها و هر نوع دردی، التیام زخم ها، رفع بلاها، بلاهای مادی، معنوی، دینی و… همه بواسطه دعای این پدر مهربون است. باید برای آزاد شدن ایشان از زندان غیبت دعا كنیم و سلامتی شان را ازخداوند بخواهیم.

انشاء الله كه به دعای امام زمان علیه السلام كار وكاسبی شما هم رونق بیشتری پیدا كند و همیشه موفق و سر بلند باشید.


راهکار شماره 6 تبلیغ امام عصر علیه السلام : چیدن گل

درموقعیت های مختلفی ممكن است قرار بگیرید كه شاهد چیدن گل ویا هرگیاه دیگری باشید. در پارك، خیابان، یك باغ، حیاط خانه یكی از اقوام و دوستان و…. و یا حتی در گل فروشی می توانید به نوعی نام و یاد حضرت را ترویج کنید.

وقتی چنین صحنه ای را دیدید، پیش آن فرد بروید. ابتدا از گل یا هر گیاهی كه چیده صحبتی می كنید، از زیبائی آن گل یا میوه تعریف می كنید،‌ از فواید میوه می گوئید و هر مطلب مناسب دیگری كه ممكن است به ذهنتان برسد.

بعد این طور ادامه می دهید : شاخه گل یا میوه ای كه شما چیده اید تا مدتهاجایش خالی است و با این كار از زیبائی این نهال كم كرده اید. اما امام صادق علیه السلام فرموده اند كه در زمان ظهور امام زمان علیه السلام هرگاه چیزی از زمین چیده شو ، در همان حال دوباره خواهد روئید و همچون حالت اول خواهد شد.

زیبائی های آن دوران در همین حد نیست. بر خلاف زمانهای گذشته، آرامش و امنیت حكومت می كند. صفا و صمیمیت بین همه موجودات برقرار است، گرگ و بره باهم زندگی می كنند در حالیكه از یکدیگر نمی ترسند و هیچ آسیبی هم به آنها نمی رسد.

زمین گنجینه هایش را تقدیم حضرت می كند و امام عصر علیه السلام هم، همه آن ها را به طورمساوی بین مردم تقسیم می كند بطوریكه هیچ فقیری باقی نمی ماند تا مردم به او زكاتشان را بپردازند.

علم واخلاق با وجود پادشاهی عالم و فرزانه به كمال خود می رسد. همه مردم خداوند یكتا را می پرستند و …

البته همه این ها دلیل نمی شود كه در حال حاضر امام زمان علیه السلام بیكار وبی فایده باشند بلكه در زمان غیبت هم خداوند زمام امور زمان و زمین را دراختیار ایشان قرار داده و امام زمان علیه السلام در دوران غیبت هم فرمانروائی می كنند.

این ارباب مهربان همراه ماست حتی در بازارهای ما رفت و آمد می كند اما ما چون ایشان را ندیده ایم، نمی شناسیم شان. اما ایشان حضور دارند و به گرفتاری ها و مشكلات مردم با واسطه یا بی واسطه رسیدگی می كنند. در این دوران سخت، دوستان و شیعیان شان را تنها نمی گذارند، هر چند ما غافلیم و ایشان را از یاد برده ایم. پس همیشه برای سلامتی وتعجیل در ظهورش صلوات بفرستیم و ازخداوند متعال بخواهیم كه ظهورشان نزدیكتر شود، تاهم دل حضرت شاد شود و ما هم در دوران ظهورشان حضور داشته باشیم و شیرینی دیدار این مولای كریم و قدرتمند را بچشیم.


راهکار شماره 7 تبلیغ امام عصر علیه السلام : یك روز ابری ( خورشید پشت ابر )

ممكن است تابلوئی زیبا و یا یك نقاشی از آسمان و خورشیدی پشت ابر ببینید و به راحتی به سراغ امام پشت ابرهای تیره غیبت می روید و از او می گویید. یا اینكه:

در یك روز ابری در پارك، خیابان ، مدرسه، دانشگاه و… به همراه یکی از دوستانتان قدم می زنید. از دوستتان بخواهید كه خورشید را در آسمان به شما نشان دهد. شاید سریع از پشت ابرها جایش را به شما نشان دهد وشاید هم هر قدر كه چشم تیز می كند تا بفهمدكه خورشید در كجا قراردارد، موفق نمی شود وقتی نتوانست سریع خورشید را پیدا كند. شما به او می گوئید: یعنی خورشید در آسمان نیست ؟

 • نه حتماً هست، اما به خاطر اینكه ابرهای تیره جلوی خورشید را گرفته اند، مانع از دیدن آن می شوند؟
 • حال كه خورشید به پشت ابرهاست و دیده نمی شود یا اینكه به راحتی دیده نمی شود، یعنی بدون فایده است و هیچ اثری ندارد؟‌
 • چرا، همین اندازه از نورش كه به زمین می رسد، فایده دارد و مفید است و از نبودش خیلی بهتر است.

دراین موقع است كه شما به سراغ اصل مطلب می روید: پیامبر خدا صلوات الله علیه وآله در حدیثی فرمود:‌ كه امام در دوران غیبت مثل خورشید در پس ابر هستند و همان طور كه خورشید پشت ابر بی فایده نیست، امام غایب هم قابل استفاده اند.

درست است كه امام در غیبت به سر می برند، ولی غیبت دلیل برعدم حضور نیست. امام زمان علیه السلام زنده اند و حاضر، هر چند كه غایب باشند.در روایات ما آمده است كه بارش باران، رویش گیاهان، به ثمر رسیدن میوه ها، آرامش زمین و… به خاطر وجود امام است.

شفای دردها ( دردهای روحی وجسمی )، التیام زخم هایی كه بر جسم وارد می شود یا برقلب و روحمان همه به خاطر وجود امام است، چه غایب باشد وچه ظاهر و این نعمت شامل حال همه می شود، چه مومن باشد چه كافر. پس امام در دوران غیبت بیكار و بی فایده نیست، حتی از شیعیانش دستگیری دینی و علمی هم می كند.

همانطور كه در یك روز آفتابی، هیچ مانعی برای استفاده از شعاع مفید خورشید وجود ندارد و ما آثارش را برجسم خودمان وهمه موجودات می بینیم، در صورت كناررفتن ابرهای تیره غیبت هم، بركات وجودی امام زمان علیه السلام تماماً نشان داده خواهد شد. به همین دلیل است كه می گویند در دروران ظهور جهان گلستان می شود و خیر وپاكی است كه حكمرانی می كند. از زشتی اعمال وبدی رفتار خبری نیست زمین خیر و بركاتش را نثار اربابش می كند.

  باید ازاین خورشید پشت ابر استفاده كنیم و فراموش نكنیم. بدانیم كه حاضر و ناظر بر ماهستند. همچنین برای درك دوران طلائی حكومتش و شادی دلش، تعجیل در ظهورش را از خداوند بخواهیم.


راهکار شماره 8 تبلیغ امام عصر علیه السلام : دیوار، مانع و سد

صحبت از یك مانع می شود. دیواری توجه مان را جلب می كند یا حرفش به میان می آید. سدی را نگاه می كنیم،   یا به هر دلیلی با این كلمات مواجه می شویم. می توانیم بدون مقدمه شروع كنیم:

یكی از مسائلی كه مانع ظهور شده و مثل سد یا دیواری بین ما و امام مان قرار گرفته، كم كاریها و بی توجهی های خودمان در قبال دینمان و امام زمانمان است.

چقدر برای بدست آوردن پول، وقت و انرژی صرف می كنیم. خودمان را به آب وآتش می زنیم تا از یك راه ناشدنی پول بدست آوریم.برای دین مان چقدر خرج می كنیم. چقدر برایش وقت می گذاریم.

در روز قیامت آیا خداوند ازما می پرسد: بگوببینم در دنیا كه بودی چقدر در حساب پس اندازت، ذخیره كردی؟‌یا هر ماه چقدر درآمد داشتی؟… یا كه نه خواهد پرسید از فرصت هایی كه دراختیارت گذاشته بودیم چطور استفاده كردی؟ با نعمتی كه دراختیارت گذاشته بودیم چطور رفتار كردی؟

نعمتی كه در قیامت از آن سئوال می شود، نعمت وجود امام است. با این نعمت چه كردیم.حضرت مهدی علیه السلام بزرگترین نعمتی است كه خداوند درحال حاضر دراختیار ما گذاشته است.این نعمت را شكر می كنیم یا دچار كفران شده ایم؟

كجای كاریم؟ !!
شكرنعمت این است كه به بهترین شكل ازآن استفاده كنیم و نگذاریم بدون استفاده باقی بماند. در مرحله بعد بعد از استفاده از نعمت، خداوند را به خاطر آن سپاس بگوییم، برای دوام و اقرایش آن دعا کنیم.

در مقام سپاس به خداوند عرضه بداریم:

خداوندا! این نعمت را در سلامت كامل نگهدار. در گرفتاری هایش گره گشائی نما. با ظهورش و حل و مشكلاتش دلش را شاد كن. روزی ما را از این نعمت بیشتر بفرما.همچنین از پروردگار مهربانمان بخواهیم كه كمكمان كند تاشكر این نعمت را بجای آوریم و كفرانش نكنیم و یادش را از خاطر نبریم.

به این امید كه همراهی لحظه به لحظه با امام مهربانمان روزیمان باشد. انشاء الله …


راهکار شماره 9 تبلیغ امام عصر علیه السلام : امنیت خانم ها

در همه ی جوامع امروز یك دسته محدودیت های تجملی برای دخترها و خانم ها وجود دارد كه می تواند نباشد ولی در اثر ناامنی محیط ایجاد شده است. محدودیت هایی كه اگر ناامنی وجود نداشت برای خانم ها لزومی نداشت. شرعاً و عرفاً دراین گونه مواردآزادی عمل حق خانم هاست اما خود آنها یا اطرافیانشان به خاطر ناامنی محیط مجبورند كه این حقوق را از خود سلب كنند.

مثلاً این كه خانم دانشجویی تا دیر وقت در دانشگاه بماند و به مطالعه و پژوهش مشغول باشد و بعد به خانه بر گردد. یا صبح خیل زود برای پیاده روی به تنهایی یا همراه دوست خود به كنار دریا برود. یا با دوستان خود برای زیارت امام رضا علیه السلام به مشهد مقدس سفر كند و اقدامات شدید امنیتی نیاز نباشد. ما مواجه ایم با گروه بزرگی از دختران جوان كه از این گونه مشكلات خشمگین اند و بغض های فرو خورده دارند.

عده زیادی از آنها حتی متوجه نیستند كه ریشه ی این مسئله در كجاست. تصور آنها براین است كه سنت های غلط جامعه یا قوانین شرعی عامل این محدودیت هاست. حال آنكه:ریشه ی اصلی در ناامنی محیط وجود افراد شرور و ناپاك است كه ممكن است در هر محیطی حضور داشته باشند و سبب نگرانی وترس و وحشت از وقوع هر نوع حادثه ای باشند.

ناراحتی دختران از این موضوع در سطوح بالاتر بحران هایی را به وجود می آورد مثل مشكلات خانوادگی مشكلات اجتماعی (فرار دختران از منزل) و مسائل روحی و افسردگی و غیره كدام رهبر قدرتمندی است كه دست همه اشرار را ببندد و به همه ی ناامنی پایان دهد؟

چه كسی می تواند در شهرهای بزرگ وكوچك، در گردشگاه ها، در جنگل ها، كوه ها و همه ی اماكن عمومی وخصوصی به طور كامل امنیت برقرار كند وتمام محدودیت های تحمیلی و بی جا را از میان بردارد؟

این مشكلات تا كجا پیش می رود و تاچه وقت ادامه خواهد داشت؟ روزگاری خواهد آمدكه درآن همه مردم امنیت كامل دارند در همه ابعاد. به عنوان مثال از امنیت زنان در آن روزگار از ائمه علیهم السلام چنین نقل شده است: « ( در آن دوران ) حتی زنی ناتوان، از مشرق به سوی مغرب می رود وهیچ كس مانع او نمی شود … »

ما روزگاری را پیش روی داریم که در آن زنان از همه جهت مانند افراد دیگر می توانند از آزادی های مشروع خود بهره ببرند و رهبری آن دوران در دستان قدرتمند امام زمان ما خواهد بود.امام ما كه در هر ساعت و هر لحظه منتظر ظهورش هستیم و همیشه برای آمدن او دعا می كنیم.

پس از طرح بحث فوق در جای مناسب مخاطب را تشویق به دعا كردن برای هرچه زودتر فرا رسیدن دوران ظهور حضرت مهدی علیه السلام می كنیم.


راهکار شماره 10 تبلیغ امام عصر علیه السلام : نابینای مسیحی

به نظر میرسید قصد سوار شدن ماشین را  دارد و مشخص بود مدت زمان طولانی است كه ایستاده ولی وسیله  نقلیه ای به تقاضای او اعتنایی نكرده بود، چون آن خیابان كمتر محل تردد تاكسی و وسایل عمومی بود.

نمی دونم ولی یك مرتبه به ذهنم آمد كمكش كنم. جلوی پای او ترمز کردم و از او خواستم تا سوار شود. با زبان بسیار صمیمی از من تشكر كرد تا آنجا كه گفت: جوان خدا خیرت دهد، زمان زیادی بود كه ایستاده بودم و شما به من لطف كردید و یاری ام كردید.

من هم این فرصت بدست آمده را غنیمت شمردم و ادامه دادم:‌ خوب البته! در این دوره زمانه كه همه دچار انواع مشغله های فكری هستند وگرفتاریهای فراوانی نصیب شان شده انتظاری نیست كه چنان كه  باید به یك مسافر نابینای كنار خیابان دقت كنند. او گفت : پس شما چی؟ و من گفتم: من هم همینطور ولی چیزی از والدین و استادانم یاد گرفتم كه هر وقت مشكلات و تنگناها به من فشار آورد به دژ و پناهگاه محكمی كه خدا برایم قرار داده پناه ببرم تادر سایه كمك و لطف او بتوانم مشكلاتم راراحت تر حل كنم و از ضروریات زندگی خود من این است که از كمك به همنوعانم غافل نباشم.

به مقصد رسیدیم و او می خواست پیاده شود. پولی را بعنوان تشكر به من تعارف كرد و این گونه جوابش دادم: لطف كنید و به جای این هدیه برای سلامتی آن دژ و پناهگاه محكمی كه برایتان گفتم كه ایشان همان امام زمان علیه السلام،‌ ولی نعمت مان می باشند, صلوات بفرستید و برای او دعا كنید و به پناه او بروید تا او هم شما را در پناه خود كمك و یاری كند.

ناگهان اوگفت:‌ عزیزم من یك مسیحی هستم و صلوات نمی فرستم ولی برای تو دعا می كنم.

به او گفتم: بهتراست شما برای حضرت مسیح دعا كنید كه خدا او را به سلامت بدارد و هرچه زودتر بازگشت او را به تعجیل بیاندازد و من و تو هر دو به منظورمان برسیم. چون ما مسلمانان معتقدیم که حضرت عیسی علیه السلام همراه امام زمان علیه السلام خواهند بود. با تشكر و خداحافظی از هم جدا شده و رفتیم.


راهکار شماره 11 تبلیغ امام عصر علیه السلام : دفاع

هركس واقعه جانگداز كربلا را می شنود در خاطرش خطور می كند كه كاش در كربلا می بودم و ایشان را یاری می كردم یا به خود می گوید چطور افرادی در آن زمان بودند كه به دنیای خود چسبیده بودند و امام زمان خویش را تنها گذاشتند.

حال این سئوال پیش می آید مگر در زمان كنونی امام عصرعلیه السلام تنها نیستند؟ مگر دشمن با انواع سلاح ها، كتاب ها، روزنامه ها، ماهواره ها، سی دی ها و اینتر نت و  … به ایشان حمله ور نشده است؟ ما چه وظیفه ای را احساس

می كنیم؟  آیندگان راجع به ما چه می گویند ؟


راهکار شماره 12 تبلیغ امام عصر علیه السلام : پناهگاه

 • آیا نقش پناهگاه را می دانید؟ خواص آن را می شناسید؟
 • محافظت سرما وگرما می كن ؟
 • از چشم دشمن ویا حیوانات درنده آدمی را مراقبت می كند.
 • باعث امنیت و آرامش می شود.
 • همه را در خود جمع می كند و تنهایی را از بین می برد.

یكی ازز القاب ائمه معصومین در زیارت جامعه كبیره كهف الوری یعنی پناهگاه خلق عالم است. در این زمان وجود مقدس امام زمان علیه السلام دارای چنین منصبی هستند.

حال هركس ایشان را پناه خود انتخاب کند بركات دنیوی و اخروی را برای خود جلب می كند. امنیت آرامش، محافظت از بلاها ( بخصوص از دشمنان اعتقادات مردم) در صورتی تأمین می شود كه همه در پناه امام زمان علیه السلام بروند.


راهکار شماره 13 تبلیغ امام عصر علیه السلام : ساعت

دوست خوبم !

اگر دقت كرده باشی ساعت های قدیمی با ساعتهای جدید یك تفاوت خیلی زیادی دارند. ساعت های قدیمی داخل خانه ها درمحلی كه دید همه به آن بیفتد نصب می شد، تازه یك پاندول هم به آن آویزان بود و با حركت های    تناوبی اش عقربه های زمان را سریع به جلو میبرد. اما یك حسن دیگه هم داشت و آن اینكه با پایان هر ساعت و شروع وقت جدید با صدای زنگ مهیب خودش همه اهل وعیال خانه و حتی همسایه ها را خبر می كرد كه من رفتم ویك زمان دیگری آمد.

اما ساعت های حالا چی؟ بی صدا، اما با شتاب و سرعت زیاد لحظه به لحظه جلو می رود و ما در صورت نیاز گهگاهی تك نگاهی به او می اندازیم و می گوییم: ای وای …… یا آخ جان !……

بیا و این بار نگاهت را به پاندول ساعت یا عقربه های آن طولانی تركن. یك نگاهی كه بتوانی حرفهای این دو تا دونده را بشنوی.

بشنو:‌ تیك. تیك دوباره گوش كن: تیك . تیك. عجب صحبت قشنگی داره ولی ما حاضر نیستیم به حرف های او گوش كنیم. دوتا خبر برای ما هدیه داره. هدیه ؟‌ بله ، یك هدیه خوب و یك هدیه ناراحت كننده.

اول آن كه ما را ناراحت می كنه چون به ما بازبان بی زبانی هشدار می دهد، من دارم می روم یعنی اینكه خدا از میلیاردها سال عمر زمین و زمان كه مقدر نموده، 50–60 سال ازآن را به من و تو بخشیده و این ساعت هشدار می دهد دارم می روم و تو چكاره ای؟ اما هدیه خوش آن اینه كه خدا در میان میلیارد ها سال یك سال های پر بركت و خوبی را نوید و وعده داده كه هنوز هیچ كس آنروزها را ندیده، و همه آدمها آرزویشان اینست آن وقت ها و ایام خوش را ببینند.

پیامبران، امامان، اولیای خدا، همه منتظرند آن روز بیاید و آن همان روز ظهور امام زمان است روزی كه اگر امام زمان بیاید وقت ها، عمرها و زندگی ها شیرین می شود همان آقایی كه صاحب زمان صاحب عصر و صاحب حیات و صاحب لحظه لحظه عمر ماست.

حیف نیست حالا كه مولا و آقایمان صاحب زمان هاست و به ما نعمت زندگی عطا نموده، آن را برای خود آن عزیزصرف نكنیم.

ما كه داریم ازاین زمان استفاده می كنیم بهتر است كه به زیباترین شكل ممكن به پایان برسانیم و این مطلبی است كه ساعتهای دنیا مرتب به ما می گویند:‌ قدر مرا بدانید. من با اجازه صاحبم می آیم و می روم و پیام مرا عمل كنید از من بهره بگیرید و برای تعجیل در ظهور آقایمان دعا كنید.

قدر مرا بدانید و اگر همه به هم قول بدهند كه هركس برای امام زمان حتماً دعا كند، و سلامتی آن حضرت را از خدا بخواهد انشاء الله حضرت هم بزرگواری می كنند و دعا می كنند تا ساعت های زندگی مان به خدمت و عبادت و با شیرینی و خوشی و خوبی به پایان برسد و این چه سعادت و اقبال خوبی برای یك انسان است.


راهکار شماره 14 تبلیغ امام عصر علیه السلام : در اتاق كار

دانشجو در می زند و وارد می شود ـ اجازه هست ؟!
بفرمائید

می خواستم باشما مشورتی كنم
بفرمائید

در مسئله ای مانده ام! (‌مسئله را مطرح می كند )

استاد راهنمائی می كند سپس در انتها می گوید: البته این كه من گفتم در حد علم و فهم من بود . من خودم هم خیلی وقت ها كه در مسئله ای می مانم دنبال كسی می گردم كه مشورت بگیرم.

از مشاوری كه همیشه حاضره كمك می گیرم! از امام زمان علیه السلام ! سلام می كنم و راهنمائی می خوام. او بابای ماست. در سختی ها باید به او رو زد. او از ما دور نیست.

اشك در چشمان دانشجو حلقه می زند. پس از چندی دانشجو مراجعه می كند و تشكر می كند.

صحبت های آن روز شما روی من اثر گذاشت. من در آن مسئله به امام زمان رجوع كردم. مشكل طوری حل شد كه خودم هم باورم نمی شد !……

همین طور است – امام زمان علیه السلام بابای ماست وهمیشه دم دست! راهش رجوع کردن است.خدا در ظهورشون تعجیل كند. اگر ظاهر بودند این همه مردم در مشكل نمی ماندند هر چند كه حالا هم از ما جدا نیستند. او حجت خداست و همیشه حاضر.خدا ظهورشون رو نزدیك كند.


راهکار شماره 15 تبلیغ امام عصر علیه السلام : چراغ

 • چه خواصی را برای چراغ می شناسید؟
 • تاریكی و جهل را از بین می برد.
 • نشاط و شادی را به همراه می آورد.
 • راه را از بیراه نشان می دهد.
 • امنیت وآرامش را تأمین می كند.
 • همه را دور هم جمع می كند و تنهایی را از بین می برد.

یكی از القاب ائمه معصومین كه در زیارت جامعه آمده است مصابیح الدجی است كه دراین زمان كنونی امام زمان علیه السلام چراغ روشنگری و هدایت هستند.

كسی كه در زندگی خود و در قلب خود با یاد آن حضرت این چراغ فروزان را روشن كند بركات زیادی در این دنیا و همچنین در سرای آخرت برای خود بدست می آورد.

علم ونشاط، شادابی، امنیت و آرامش و هزاران خیر وبركت كه قابل شمارش نمی باشد. یكی از راه های بهره وری از این چراغ تابناك مداومت بر دعای فرج آن حضرت می باشد. بدیهی است كسی موفق بردعای فرج می باشد كه همواره چراغ یاد مهدی در قلبش روشن باشد.


راهکار شماره 16 تبلیغ امام عصر علیه السلام : مصاحبه رادیوئی

بعد از وقت اداری بود و با سرعت در یكی از میدان های اصلی شهر درحركت بودم تا خود را به موقع به محل كارم برسانم. ناگهان مردی با جثه قوی اما چهرهای شاد و مهربان، لبخند زنان جلوی من سبز شد. من ناچار شدم بایستم وبه تقاضای او پاسخ دهم. گمان كردم ممكن است مسافری ناآشناست كه از من راهنمائی می خواهد ولی اینطور نبود و او اینگونه صحبت كرد: عذر می خواهم، سلام خواهشی دارم و آن این است كه ما را در ضبط یك گزارش رادیوئی كمك كنید.

او كه جواب خود را در همان لحظه اول از چهره ام خواند به سرعت گفت: البته مطمئن باشید هیچ نام ونشانی از شما نمی خواهیم، فقط احساس كردیم كه شما می توانید یكی از مخاطبین سئوال برنامه ما باشید.

موضوع گزارش در باره بررسی عوامل و علل دوری فرزندان از والدین خود كه مشكل امروز خانواده هاست می باشد.

ازشما سئوال می كنم: ‌پیشنهاد شما برای والدین چیست تا بتوانند ضمن رعایت احترام و حفظ شخصیت فرزندان در خانواده، به آنها نزدیك تر شده و انس واعتماد بین هردو بیشتر گردد؟

این یك فرصتی بود كه شاید دیگر در طول عمرم این چنین راحت بدست نیاید و باید حق نمك سر سفره امام زمان علیه السلام که عمرم را گذراندم بجا آورم.

به نام خدای مهربان و عرض ارادت به همه كسانی كه صدای مرا می شنوند. در جواب این سئوال باید گفت: همه والدین در نحوه تربیت فرزندان خود دقت كامل دارند ولی یكی از عوامل تأثیر گذار، جامعه و محیط پیرامون ماست كه والدین برای آن، چه اندیشیده اند؟

پدر و مادر خود من در قبال فرزندشان طوری عمل كرده اند كه فكر می كنم از كرده خود پشیمان نیستند و آن این كه فرزندان خود را تحت یك عامل قوی تر و با نفوذ تر از خانه و جامعه كنترل می كردند. و مطمئن بودند كه با وجود چنین عاملی هیچ مانع دیگری خلل ایجاد نمی كند.

آن عامل قوی همان جانشین خدا، امام زمان علیه السلام،‌ امام حی و زنده ای كه به احوال و كردار ما آگاه است می باشد كه اگر همه پدر و مادرها این آقا را به عنوان ناظر هدایت گر بپذیرند و تربیت فرزندان خود را با این اعتقاد آغاز نمایند، نه تنها خود بلكه این موضوع در شاكله وجودی اولاد رسوخ می كند و دیكر امام زمان را به عنوان ولی و جانشین خدا دانسته و خود را حاضر در مقابل این ولی می دانند. دیگر به خود اجازه نخواهند داد به والدین خود بی احترامی نموده و و آن ها را دلخور و رنجور نمایند.

امیدوارم كه امام زمان هم به زندگی و دل های همه شیعیان عنایت كرده و ما را متوجه خود كند وآتش مهر و محبت مولایمان را در دلمان روشن گرداند كه اگر این طور شود مسیر زندگی مان در راه خدمتگزاری به آستان مقدس آن حضرت صرف می شود و از گزند این مشكلات و مسائل عجیب و غریب در امان خواهیم بود.


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا