آثار نوشتاری و اجرایی نیمه شعبانبزرگسالمتن مجری نیمه شعبانمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوانیمه شعبان

متن مجری دیدن روی ماه تو – متن مجری نیمه شعبان

متن مجری دیدن روی ماه تو

متن مجری دیدن روی ماه تو را میتوان برای متون مخصوص میان برنامه ها استفاده کرد. این متن بیان کننده ی این است که علاوه بر خدا ، منجی عالم هم ناظر بر تمام اعمال و رفتار ما هستند.

﴿ وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهَادَةِفَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ ﴾

دیدن روی تو چشم دگری می خواهد

باز همان داستان قدیمی را با نگاهی دیگر مرور می­ كنیم: مردِ عالِمی شاگردانی داشت كه در میان آن­ها تنها به یكی دل بسته بود. شاگردان سبب این محبت را از استاد پرسیدند، گفت: فردا هر یك مرغی بستانید و در قربانگاه خلوتی سرش ببُرید كه هیچ كس آن­جا نباشد؛ آن گاه مرغ را به مكتب­ خانه آورید.

فردا هریك از شاگردان به اطاعت استاد، مرغ كشته­ ای را با خود آوردند و آن شاگرد ِتیزهوش مرغی زنده. استاد سبب ِزنده نگاه داشتن مرغ را از او پرسید.

گفت: به هر خلوتی رفتم كه تیغ  به گلویش بكشم، خدا را حاضر و ناظر دیدم و به ناچار از كشتن صرف نظر كردم؛ پس شاگردان علت محبوبیت او دانستند.

اما داستان به همین جا ختم نمی­ شود؛ خدا می­ بیند؛ ولی…چشمان دیگری نیز در میان من و شما مأمور به دیدن­ اند؛ چشمانی كه شاهد اعمال ما هستند.

به این داستان دقت كنید: عبدالله، روغن فروشی بود كه مدتی در خدمت امام رضا علیه­ السلام مجاور بود. او یك بار كه به محضر ایشان شرف یاب شد، عرض كرد: برای خود و خانواده­ ام از شما التماس دعا دارم.

حضرت فرمودند:«آیا (فكر می­ كنی) من شما را دعا نمی كنم؟! همانا اعمال شما هر روز و شب بر من نمایانده می­ شود.»

عبدالله گفت: پذیرفتن این مطلب (كه امام بر همه­ ی اعمال ما آگاه است) بر من سنگین آمد. حضرت فرمودند:

آیا در كتاب خدای عزوجل نمی­ خوانی: ﴿ وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ المُؤْمِنُونَ﴾ [1]: ﴿ و بگو: عمل كنید كه خدا و رسولِ او و مؤمنان عمل شما را می­ بینند.

سپس حضرت فرمودند:« قسم به خدا منظور از مؤمنان (در این آیه)، علی بن ابی­ طالب علیه السلام است.»[2]

بر اساسِ این آیه، مؤمنان – كه همانا امامانِ معصوم ­اند- اعمالِ ما را می­ نگرند.یكی از شیعیانِ زمان امیر­المؤمنین علیه ­السلام به نام رمیله می­ گوید:سخت بیمار شده بودم. نزد امیرالمؤمنین علیه­ السلام رفتم. ایشان به من فرمودند: «ای رمیله! هیچ مؤمنی بیمار نمی­ شود؛ مگر این­كه ما هم به خاطر ِبیماری او بیمار می­ شویم و غمگین نمی­ شود؛ مگر آن­كه ما هم غمگین می­ شویم و دعایی نمی­ كند؛ مگر آن­كه به دعای او آمین می­ گوییم و سكوت نمی­ كند؛ مگر آن­كه ما برایش دعا می­ كنیم.»

عرض كردم: ای امیرمؤمنان! فدایت گردم، این مربوط به كسانی است كه با شما در این مكان هستند. آن كسانی كه در اطراف زمین اند چه­ طور؟فرمودند:« ای رمیله! هیچ مؤمنی در شرق و غرب زمین از ما غایب نیست.»[3]

بر این اساس، امامِ معصوم اعمالِ انسان­ها را در همه­ ی نقاط زمین مشاهده می­ كند. امام زمان علیه­ السلام در نوشته­ ای به شیخ مفید رحمه­ الله فرمودند:

« ما به آن­چه بر شما می­ گذرد احاطه علمی داریم و هیچ یك از خبرهای شما از ما پوشیده نیست… ما نسبت به رعایت حال شما كوتاهی نمی­ كنیم و یاد شما را فراموش نمی­ كنیم.»[4]

با این كه امام عصر علیه ­السلام غایب از چشم مردم­ اند، به شرق و غرب عالم آگاهی دارند و نسبت به مؤمنان توجه خاصی می­ كنند. با این وجود تنها عده­ ی كمی هستند كه این حضور فراگیر امام را به گونه­ ای احساس كنند كه خود را در حضور امام بیابند و از انجام گناه شرم كنند.

چه بسیار افرادی كه از انجام گناه در حضورِ كودكی احساس شرم می­ كنند؛ اما غافل­ اند كه خدا و رسول و ائمه علیهم­السلام در همان حال نظاره­ گر عملِ آن­ها می باشند!

چه كنیم كه این حال در ما ایجاد شود كه حضور امام غایب را بیش از پیش احساس كنیم؟حدیث زیر، راهی فرا روی ما می­ نهد: امام سجاد علیه­ السلام به ابو خالد كابلی می­ فرمایند:

« ای ابو خالد! همانا اهل زمانِ غیبتِ او (حضرت مهدی علیه­ السلام) كه اعتقاد به امامتش دارند و در انتظار ظهورش هستند، از مردمِ همه­ ی زمان­ ها بهترند؛ زیرا خدای تبارك­ و­تعالی چنان عقل و فهم و معرفتی به آن­ها عنایت فرموده كه غیبت برای آن­ها به منزله­ی دیدار حضوری شده است…»[5]

آری! تنها باید به خودِ آن حجت خداوند توسل كرد كه چشم عقل و فهم ما را بینا كند تا ایشان را حاضر و ناظر ببینیم.ابو­بصیر از شیعیان امام باقر علیه ­السلام می­ گوید: با حضرت باقر علیه ­السلام داخل مسجد شدیم و مردم در حالِ آمد­ و­ شد بودند. حضرت فرمودند:

« از مردم  سؤال كن آیا مرا می­ بینند.»هركس از آن­جا رد می شد از او می­ پرسیدم: آیا ابوجعفر علیه­ السلام را ندیدی­؟ می­گ فت: نه، و متوجه حضور امام نمی­ شد. تا این­كه ابو­هارون نابینا وارد شد.

گفتم: آیا ابو جعفر علیه­ السلام را ندیدی؟گفت: مگر نه همین است كه این­جا ایستاده؟گفتم: از كجا دانستی؟گفت: چه ­طور ندانم در حالی كه او نوری درخشنده و تابناك است.[6]آری! احساس ِحضور امام زمان علیه ­السلام چشم دگری می­ خواهد:

دیدن روی تو چشم دگری می­ خواهد

باید از هر دو جهان بی­خبرش گردانی

تا مگر  تیر دعایم به اجابت برسد

لب خندان تو را دیدن و لبخند زدن

دلم از آتشِ مهرت شرری می­ خواهد

هركه از كوی وصالت اثری می­ خواهد

ناله از سوز و نوایم اثری می­ خواهد

چشمِ گریانِ زِگُل پاك­تری می­ خواهد

دلم سخت گرفتار توست؛ می­ خواهم از این پس در هوای جان­ فزای حضور تو نفسی تازه كنم و با تمامِ وجود حضور پدرانه­ ات را احساس كنم.

ای مولای من! برای رسیدن به شیرینيِ احساس حضورت كمك­م كن!

  1. [1]. توبه(9): 105.
  2. [2]. وسائل الشیعه 11: 387، ح5.
  3. [3]. بصائرالدرجات: 259، باب 16، ح1.
  4. [4]. احتجاج طبرسی 2: 323.
  5. [5]. كمال الدین، باب 31، ح 2.
  6. [6]. بحارالانوار 46: 243، ح 31.

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا